Tilmeld dig nyhedsbrevet




 

Kundeservice
E-mail kundeservice@
skagenfood.dk

Skagenfood A/S
Hyttefadsvej 8
9970 Strandby
Tlf. 70200630
Fax. 70200627
CVRnr. 26022894

denne butik er godkendt af e-handelsefonden

Se kontrolrapport

Fisk i ferien 2010

Vi synes, det er rigtig dejligt at få lejlighed til at tale med jer, der spiser fisken og høre om jeres oplevelser og gode ideer.

Nedenfor fortæller driftschef Kenneth Kajgaard (tv) om de levende rødspætter i hyttefadene i Strandby havn. Børnene må naturligvis gerne røre ved de levende fisk - hvis de tør...

Lige før besøget på fiskeauktionen lægger en kutter til kaj (th), som lander masser af superfriske jomfruhummere.

Hos Tell Fisk, som er vores nabo på havnen i Strandby, og som leverer rigtig mange af vores friske fisk, er der stor interesse blandt gæsterne for at prøve at klargøre en rødspætte - det er ikke så nemt, som det ser ud:

Efter besøget hos Tell Fisk går turen til vores egne faciliteter. Først en kort snak om kvalitetskontrol, arbejdsprocesser, forsendelse mv. og så et kig ind i pakkeriet for at se de friske fisk bliver pakket, der kommer is i kassen, opskriften lægges i kassen som bliver lukket og forseglet med pakkebånd.

Til slut på besøget får gæsterne mulighed for at pakke deres helt egen fiskekasse. Man kan vælge mellem forskellige slags frisk fisk som man vejer af på vægten, fisken dækkes med papir, og til slut kommer der is i kassen, så den kan holde sig i sommervarmen.

Der følger selvfølgelig en opskrift med, og så er der nem aftensmad i sommerlandet.

 

Til slut er der en forfriskning på Søstjernen, mens man nyder den skønne udsigt over Strandby Havn. Tina (tv) fra Skagenfoods kundeservice besvarer de sidste spørgsmål.

Har du fået lyst til at deltage i en rundvisning hos os, er der igen mulighed for det onsdag og torsdag i uge 35 (31/8-2/9).


Startside << Viden om fisk << Tilberedning << Fisk i ferien 2010


Forfatter:

Skagenfood.dk




Leveringsdag

Klik her og indtast dit post-nummer, og se hvilken dag, vi leverer i dit område.


Opskrifter, uge 36

I ugens Basispakke har vi makrelfilet med skind.

Skindstegt makrel med marineret kartoffelsalat og basilikumdressing

 

 

 

 

 

Se øvrige opskrifter i menuen til venstre under punktet: Ugens pakker.


Se videoer om Skagenfood her.


Ferielukning & Helligdage i 2010


Se vinderne -

blandt de tilmeldte på vores nyhedsmail her.


Anmeld en opskrift

           


Mangler du ugens mail med opskrift?

Hvis du ikke har modtaget ugens mail med opskrift, så send en mail til kundeservice@skagenfood.dk Så undersøger vi, om din mailadresse er registreret korrekt.


Fisk i denne artikel

  • Luksuspakke
    Luksuspakke, min. 600 g
  • Ca. 1 kg lakseside med basilikumsmør
    Ca. 1 kg lakseside med basilikumsmør - super til grillen
  • Grøn kasse (+ tilbeh. til Basisfisk)
    Grøn kasse (+ tilbeh. til Basisfisk)
  • Grøn kasse (+ tilbeh. til Luksusfisk)
    Grøn kasse (+ tilbeh. til Luksusfisk)
  • Basispakke
    Basispakke, min. 600 g
  • Webshop leveret af A/S Scancommerce.